Wikingowie: Sezon 5 - Online

Nov. 29, 2017
Twoja ocena 10
9.3 6 głosów

Piąty sezon „Wikingów” stał się zupełnie nowym rozdziałem w całej historii zapoczątkowanej kilka lat temu. W czasie jej trwania mogliśmy zobaczyć drogę Ragnara Lothbroka do władzy totalnej wśród wikingów, a potem jego powolny upadek na samo dno, zakończony w dole z wężami w Anglii. Teraz przyszła kolej na opowieść o synach Ragnara, którzy prowadzeni rządzą zemsty za śmierć ojca, powracają, aby zabijać, palić i niszczyć wszystko na swojej drodze. Obsada serialu musiał przystosować się do zupełnie nowego tonu narracji, co dla wielu oznaczało wyjście na pierwszy plan a dla innych odejście w cień.

Czytaj więcej

Rozdzielona rodzina

Po wyjątkowo udanym ataku na Anglię, synowie Ragnara mogą świętować swój wielki sukces. Bracia nigdy nie byli do końca ze sobą zgodni, ale wydarzenia ostatnich miesięcy w bardzo znaczący sposób sytuacje te jeszcze pogorszyły. Różnica wieku pomiędzy nimi zaczyna być coraz wyraźniejsza, gdy tylko Ubbe zaczyna pretendować do objęcia schedy po swoim zmarłym ojcu. Niestety niemal każdy z braci ma te same plany i żaden nie zamierza ustąpić. Konflikt narasta z każdym dniem, pchając powoli braci w stronę nieuniknionej konfrontacji. W momencie, w którym wszyscy dochodzą do wniosku, że nie ma możliwości na porozumienie się w kwestii przewodzenia rodowi, postanawiają odłożyć ten konflikt na kiedy indziej. Ropoczynają zatem przygotowania do powrotu do Kattegat, ale już wtedy okazuje się, że nie wszyscy z nich byli szczerzy co do kwestii odłożenia sporu. Ivar i Hvitserk w ostatniej chwili decydują się na pozostanie w Anglii, aby dalej plądrować i mordować w imię swojego zabitego ojca. Ubbe wraca zatem samotnie do Kattegat, ale scena jego wypłynięcia jasno daje do zrozumienia, że pomiędzy braćmi już nigdy nie będzie zgody.

Zdradziecki atak

Ivar, teraz pełen jeszcze większej złości i nienawiści wyrusza na poszukiwania biskupa Heahmunda, którego niedawne pojawienie się, stało się przyczyna wielu problemów wśród wikingów. Wielka bitwa jest wyjątkowo krwawa, ale kończy się bez wyraźnego zwycięzcy, a co najgorsze dla samego Ivara, nie udaje mu się skonfrontować z biskupem. Ivar uznaje to za niegodziwość bogów i tłumiąc swoją ranę na honorze, zamyka się w sobie. Hvitserk widzi, że jego brat popadł w jakiś dziwaczny szał zabijania, więc coraz częściej zaczyna zastanawiać się, czy aby na pewno dobrze zrobił, zostając z nim w Anglii. Tymczasem w Kattegat powrót Ubbe zostaje odebrany jako dobry omen dla przyszłości wioski. Teraz rządzi w niej Lagertha, ale wyciąga przyjazną dłoń w stronę syna Ragnara, proponując mu sojusz. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że zostaje on zawarty głównie dzięki Bjornowi, który wrócił ze swoich dalekich podróży. Niestety nikt nie zauważa, że król Harald nie ma zamiaru patrzeć na ponowny wzrost znaczenia Kattegat, dlatego atakuje wioskę wraz ze swoją armią. Ginie w niej kochanka Lagerthy, Astrid.

Powrót Ivara i Rollo

Wielka bitwa o Kattegat nie jest jeszcze skończona, o czym szybko przekonują się liderzy tej wioski:

  • Lagertha
  • Bjorn
  • Ubbe

Po pokonaniu wojsk króla Harolda, niespodziewanie u bram miasta pojawia się sam Ivar. Mężczyzna znudzony nieudanym polowaniem na biskupa w Anglii postanawia zemścić się na swoich braciach. Ivar uważa, że został przez nich zdradzony, a odpłynięcie Ubbe, stało się dla niego policzkiem, którego nie potrafi zignorować. Ostatecznie Ivar zostaje nowym królem Kattegat, ale nie mści się na swoich braciach, zdecydowanie więcej satysfakcji daje mu patrzenie na ich upadek i upokorzenie. Nie jest to koniec niezapowiedzianych gości w wiosce. Do rodzinnej miejscowości powraca sam Rollo, budząc wielki szok wśród wszystkich mieszkańców. Ivar wita wuja z otwartymi rękami, licząc na sojusz z dość potężnym i wpływowym już Rollo. Ubbe, Bjorn i Lagertha uciekają w ostatnie chwili, ale nie widząc gdzie się udać, postanawiają wrócić do Anglii.

Bitwa o Kattegat

Po śmierci króla Ecberta nowym władcą zostaje jego syn, który niestety nie cieszy się władzą zbyt długo. Jego szybka śmierć zostawia tron bez odpowiedniego kandydata, ale wtedy pojawia się Alfred, syn Athelstana i zostaje przez większość szlachty uznany za nowego władcę Wessex. Tymczasem w Kattegat, Ivar prowadzi wyjątkowo krwawe i brutalne rządy. Staje się prawdziwym tyranem, przed którym drżą wszyscy jego poddani. Ivar nie zdaje sobie sprawy, że właśnie tworzy się sojusz przeciwko jego rządom, który już niebawem da o sobie znać. Ostateczna bitwa o Kattegat, toczona pomiędzy synami Ragnar wybucha z pełną brutalnością. Bjorn ponosi porażkę podczas pierwszego ataku na miejscowość, dając się zaskoczyć Ivarowi, zdając sobie sprawę, że nie doceniali swojego młodszego brata. Druga próba udaje się dzięki zdradzie. Żona Ivara wymyka się w nocy i ujawnia sposób na dostanie się do Kattegat. Bjorn wykorzystuje okazje i po ciężkiej walce, udaje mu się odbić miejscowość. Nie jest to koniec walki pomiędzy synami Ragnara, nie dopóki Ivar żyje. Kolejny, szósty sezon, będzie ostatnim dla „Wikingów” i ma pojawić się online pod koniec 2019 roku. Każda recenzja podkreśla, że będzie to najistotniejszy rozdział w historii rodu Lothbroków.

Zarejestruj się, aby obejrzeć Wikingowie: Sezon 5 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 14035 Użytkowników

Udostępnij24

Recenzje użytkowników:

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!