Wikingowie: Sezon 4 - Online

Feb. 18, 2016
Twoja ocena 0
10 2 głosów

Czwarty sezon „Wikingów” musiał zmierzyć się z największym wyzwaniem dla całej serii. Główny bohater, którym był Ragnar Lothbrok. Ze zwykłego farmera stał się najpierw earlem Kattegat, a później królem wszystkich ludzi z północy, osiągnął niemal wszystko, czego pragnął i powoli fani musieli przygotowywać się na jego nieuniknione odejście. History nigdy nie miało zamiaru udawać, że ich serial skończy się happy endem, a przecież wiemy z podręczników, jak zakończył się los Lothbroka. Serial musiał zatem nie tylko postarać się, aby widzowie byli zadowolenie z finałowego rozdziału życia Ragnara, ale także, aby nowa obsada mogła wkroczyć na pierwszy plan z solidnym zapleczem fabularnym. Niemalże każda recenzja podkreślała, że ten sezon będzie jednym z najważniejszych dla całego serialu, co istotnie się stało.

Czytaj więcej

Jaki ojciec taki syn

Po wielkim sukcesie, jakim okazała się wyprawa do Francji, całe Kattegat jest nie tylko o wiele bogatsze, ale także o wiele bardziej niestabilne społecznie. Decyzja Ragnara o konwersji na chrześcijaństwo nadal rzutuje na jego odbiór przez podwładnych oraz rodzinę. Wiele osób ma mu za złe, że zdecydował się na ten krok, porzucił własnych bogów i uległ namowom Athlestana. Lothbroka łączyła z nim bardzo silna więź, a wiadomość o jego śmierci niemal załamała jego ducha. Mężczyzna wrócił z wyprawy w i tak już kiepskim stanie fizycznym, ale to jego psychika wydaje się w o wiele gorszym stanie. Jego syn, Bjorn, widząc, w jak wielkich mękach musi żyć ojciec, postanawia ukarać jedynego podejrzanego o zabicie mnicha, jakim jest Floki. Wieloletni przyjaciel Ragnara i budowniczy łodzi, bez których podbój Anglii i Francji nie byłby możliwy i tak już od dawna słynął ze swojego fanatycznego oddana wierzeniom wikingów. Bjorn zatruwa więc słaby umysł ojca myślą o zemście, czego skutkiem jest wygnanie Flokiego. Bjorn musi zmierzyć się wówczas z podobną tragedią, jaka dotknęła jego ojca wiele lat wcześniej, czyli śmiercią córki. Młody wojownik nie mogąc poradzić sobie z tą stratą, opuszcza Kattegat. Aslaug, urodziła Ragnarowi już kilkoro synów:

  • Ivara
  • Ubbe
  • Sigurda
  • Hvitserka

Kobieta jest nie mniej przerażona nową religią męża i w obawie przed jego wpływem na ich dzieci, oddaje Ivara na nauki Flokiemu, wiedząc doskonale, jak ważnym jest dla niego podtrzymywanie tradycji i religii ludzi z północy. Mężczyzna, dzień po dniu, wpaja młodemu Ivarowi podstawy ich wierzeń, pchając jednocześnie chłopca w stronę najokrutniejszych opowieści, co skutkuje radykalizacja jego spojrzenia na świat, szczególnie ten znajdujący się daleko po drugiej stronie morza. Ivar zaczyna także pałać coraz większą nienawiścią do ojca, głównie za zdradę stylu życia i wierzeń wikingów. Ragnar zdaje się tego nie zauważać, szczególnie że po raz kolejny daje się porwać romansom, skutkiem czego jest odkrycie przez niego opium, które momentalnie wykorzystuje do usprawiedliwienia swoich rzekomych wizji.

Porażka

Na pierwszy plan powraca królestwo Mercji, w Anglii, które przeszło bardzo duże zmiany od ostatniej wizyty ludzi z północy. Król Eckbert musi radzić sobie z pokłosiem tego, co zostawił po sobie Lothbrok. Syn króla Mercji, Aethelwulf, mierzy się z upokorzeniem ze strony ojca, musząc patrzeć, jak ten wziął sobie jako kochankę jego żonę. Tymczasem w Kattegat, Lagretha stara się trzymać całe miasto w ryzach, ale zamiast tego wyrusza z Ragnarem z powrotem do Francji. Walka pomiędzy braćmi miała się niedługo rozpocząć. Rollo dla odmiany radzi sobie całkiem nieźle w swojej nowej roli w Paryżu. Doszedł do porozumienia ze swoja żona, która jeszcze nie tak dawno temu gardziła nim całym swoim sercem. Kiedy u bram miasta pojawiają się wikingowie dowodzeni przez Ragnara i Lagrethę, dochodzi do długo wyczekiwanego pojedynku. Bracia staja naprzeciw siebie i to Rollo wychodzi z tej potyczki zwycięsko. W mieście witany jest jak bohater, za którego od tej pory się uważa. Ragnar traci resztki poparci i wraca w niesławie do Kattegat, po czym znika bez śladu na długie lata.

Śmierć Ragnara

Podczas nieobecności Ragnara wszyscy jego synowie zdążyli dorosnąć. Kiedy ich ojciec pojawia się be żadnej zapowiedzi z powrotem w Kattegat, żaden z nich nie chce go znać. Lothbrok pragnie jedynie udać się jeszcze raz do Anglii, by zamknąć wszystkie niezałatwione sprawy. Udaje mu się przekupić kilku starych wojowników, by z nim popłynęli, ale ogromny sztorm zatapia ich statek. Jedynie Ragnar zdołał dotrzeć do brzegu Anglii, gdzie z miejsca jest wzięty do niewoli. Król Ecbert nie wierzy w swoje szczęście. Wsadza Ragnara do klatki, aby zdobyć czas na wymyślenie, jak rozprawić się z dawnym wrogiem. W końcu przekazuje go królowi Aelle, który zabija Ragnara. Tak kończy się historia farmera, który został królem wikingów.

Zemsta

Gdy wiadomość o śmierci Ragnara dociera do Kattegat, jego synowie wpadają we wściekłość. Oskarżają się wzajemnie o bierność wobec próśb ojca o pomoc, ale w głębi, każdy z nich wie, że sam nic nie zrobił. Bjorn nadal nie wie o śmierci ojca, od wielu miesięcy przebywa na wyprawie, która zawiodła go aż do samej Hiszpanii. Pozbawienie przywództwa młodsi bracia decydują się pomścić ojca na własną rękę. Udaje im się bezpiecznie wylądować na plaży w Anglii i po krótkiej, ale wyjątkowo intensywnej kampanii pojmują króla Aelle. Jego koniec jest bardzo bolesny – bracia dokonują na nim słynnego rytuału Krwawego Orła. Następny w kolejce miał być król Ecbert, ale udaje mu się uciec. Zemsta za śmierć Ragnara pozostaje otwartą raną dla niemal wszystkich bohaterów serialu. Kolejny sezon, podobnie jak cztery dotychczasowe pojawił się online na platformach streamingowych, zapewniając wystarczającą ilość widzów do przedłużenia serii na kolejny, piąty już z kolei.

Zarejestruj się, aby obejrzeć Wikingowie: Sezon 4 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 17826 Użytkowników

Udostępnij35

Recenzje użytkowników:

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!