Wikingowie: Sezon 3 - Online

Feb. 19, 2015
Twoja ocena 7
7.7 6 głosów

Stacja History zdążyła już udowodnić, że jej podejście do kręcenia serialu fabularnego „Wikingowie” jest mocno odmienne od przyjętych standardów. Fabuła, którą obrał sobie serial, nie zamierza skupiać się na jednym konkretnym okresie z życia sławnego Ragnara Lothbroka, ale śmiało dąży do opowiedzenia całości jego życia. Liczne przeskoki czasowe z początku drażnią widzów, zmuszając ich do ciągłej adaptacji nowych wątków i postaci, ale scenariusz został dobrze przemyślany, skutkiem czego przyjęcie nowej linii fabularnej, przychodzi z łatwością. Elementem spajającym całość jest nadal Lothbrok, ale wyraźnie zaczyna być widoczna delikatna próba zmiany tego stanu rzeczy, co zauważyła już pierwsza recenzja. Nowe krainy czekające na bohaterów w sezonie trzecim stają się tego wyraźnym podkreśleniem.

Czytaj więcej

Nowe lądy

Ragnar zdobył już wszystko, czego tylko mógł pragnąć człowiek, ale widzowie już dawno zdążyli się nauczyć, że nie jest on zwyczajnym człowiekiem. Z prostego farmera stał się earlem, a potem królem, pod którego komendą wikingowie dotarli do Anglii i skutecznie sterroryzowali jej mieszkańców. Głównego bohatera zaczynają zatem ponownie męczyć wspomnienia z wizji, której doświadczył na samym początku serialu. Bogactwa i niezbadane krainy ponownie go wołają, a on nie potrafi się im oprzeć. Porzuca więc myśl o kolejnych najazdach na miasta anglików i sięga wzrokiem jeszcze dalej, w kierunku Francji. Jednocześnie z tymi wielkimi planami, w głowie Ragnara pojawiają się myśli, o jego śmierci i tym, co go czeka w zaświatach. Pod wpływem Athelstana zaczyna coraz więcej rozmyślać o różnych kierunkach, w jakich może udać się dusza zmarłego wojownika. Z każdym dniem Lothbrok oddala się coraz bardziej od swojej rodzimej wiary, aż finalnie postanawia przejść na chrześcijaństwo. Decyzja ta, jak się później okaże, będzie miał ogromne konsekwencje nie tylko dla niego, ale także dla wielu jego bliskich.

Król bez poparcia

Ragnar wchodzi w posiadanie mapy prowadzącej do mitycznego dla niego miasta Paryż, we Francji. Tajemniczy wędrowiec stwarza przed nim wizje miasta opływającego w bogactwa i Lothbrok nie może oprzeć się temu ani chwili dłużej. Zbiera swoją armię i wyrusza na poszukiwanie miasta, które staje się dla niego tym, co obiecano mu w jego wizjach lata wcześniej. Nowe lądy to nowa obsada, a co za tym idzie nowi bohaterowie. Pierwsze spotkanie z Francuzami daje wikingom lekcje pokory, jasno pokazując, że nie mają już do czynienia ze słabo zorganizowanymi i wyszkolonymi żołnierzami z Anglii. Król Karol Wielki jest o wiele lepszym strategiem niż Ecbert, co mocno zaskakuje Ragnara. Opracowuje więc sprytny plan, dokładnie taki jaki jest potrzebny do oszukania równie sprytnego Karola Wielkiego. Rozpoczyna się oblężenie Paryża, które niesie za sobą niezliczoną ilość ofiar po obu stronach. Ragnar nie zamierza jednak rezygnować i dzień po dniu, z uporem maniaka stara się zdobyć szturmem miasto. Podczas jednego z nich doznaje poważnych obrażeń i niemal wszyscy są przekonani, że to jest już koniec wielkiego króla Ragnara Lothborka. Wszyscy jego bliscy zaczynają kwestionować jego prawo do przewodzenia ich ludem, skoro wyszło na jaw, że nie jest nawet wierny ich bogom. Najgłosniej oponują:

  • Floki
  • Lagretha
  • Rollo
  • Erlendur, syn zabitego w poprzednim sezonie króla Horika

W Kattegat również rodzi się spisek przeciwko Ragnarowi, którego podstawą jest obawa o zdolności przywódcze króla, który wyznaje innego Boga. Tymczasem sam Ragnar ma jeszcze kilka asów w rękawie.

Zdobycie Paryża

Zirytowani przedłużającym się oblężeniem Francuzi są skłonni nawet do proszenia wikingów o odejście, ale wtedy zdarza się coś, czego nikt nie przewidział i Ragnar umiera. Karol Wielki, słysząc o tym, że król wikingów był chrześcijaninem, zgadza się na odprawienie mszy za jego duszę połączona z odpowiednim obrządkiem pochówku. Kiedy trumna z Lothbrokiem pojawia się w kościele, ten wyskakuje z niej, ujawniając, że jego śmierć była jednym wielkim podstępem, aby dostać się do miasta. Karol Wielki dał się podejść jak dziecko, a widząc jego wstyd na twarzy, Ragnar nie zamierza tak łatwo mu odpuścić. Paryż został zdobyty, Ragnar kolejny raz udowodnił, jakim świetnym jest strategiem, ale jego ludzie pomimo to, nadal nie mogą mu wybaczyć jego konwersji.

Brat przeciw bratu

Zwycięstwo w tamtym dniu, przewrotnie może okazać się wielka porażka w życiu Ragnara. Po udanym plądrowaniu miasta wikingowie postanawiają powrócić do Kattegat, zostawiając za sobą Rollo i grupę jego wiernych wojowników, aby pilnowali przyczółka do kolejnej inwazji w przyszłym roku. Po odejściu Wikingów Rollo coraz częściej gości na dworze Karola Wielkiego, aż finalnie daje się uwieść jego wizjom o bogactwie i szacunku. W zamian za ochronę miasta przed własnym bratem zostaje mu zaoferowana ręka córki króla, na co Rollo przystaje. W powietrzu czuć wyraźna woń nadchodzącej bratobójczej walki. Serial pojawił się online na platformach streamingowych, dzięki czemu stacja History może pochwalić się doskonałymi wynikami oglądalności, a co za tym idzie rozwijać serial, którego koniec w tym momencie byłby wyjątkowo przykry dla widzów.

Zarejestruj się, aby obejrzeć Wikingowie: Sezon 3 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 10113 Użytkowników

Udostępnij15

Recenzje użytkowników:

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!