Wikingowie: Sezon 1 - Online

Mar. 03, 2013
Twoja ocena 8
7.2 9 głosów

Stacja telewizyjna History, od jakiegoś czasu szukała sposobu na dotarcie do większego grona odbiorców. Jako, że ich głównym celem było i jest edukowanie ludzi na temat przeszłości, postanowili unowocześnić sposób przekazywania tej wiedzy. W obecnych czasach każda stacja telewizyjna chce mieć jakiś serial, dzięki któremu będą mogli się liczyć w zestawieniach oglądalności. Popularyzacja serwisów streamingowych znacząco podniosła wartość całej branży, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że History również zapragnęło stworzyć dla odmiany opowieść fabularyzowaną. „Wikingowie” okazali się ogromnym sukcesem, na co zapracowała też doskonale dobrana obsada, jeszcze w trakcie emisji pierwszego sezonu, a cała stacja History nabrała wiatru w żagle.

Czytaj więcej

Lekcja historii

History postawiło na bardzo dobrze sprawdzony okres w dziejach ludzkości, jakim jest czas panowania wikingów w Europie. Nie ma chyba na świecie osoby, która chociaż przez moment nie czuła pociągu do tej kultury, pełnej krwawych podbojów magicznych sag oraz niespotykanych wyczynów. Celem serialu od początku miała być edukacja, dlatego też twórcy wybrali postać, która w istocie żyłą w realnym świecie, a zapiski o jego przygodach przetrwały do naszych czasów. Osobą tą był Ragnar Lothbrok, który wsławił się byciem jednym z pierwszych wikińskich najeźdźców w Europie Zachodniej. Jego krwawe podboje na zawsze zmieniły rozkład sił w ówczesnych czasach i bezpośrednio zapoczątkowały bardzo dalekie wyprawy jego ludu. Całość została oczywiście bardzo ładnie ubarwiona na potrzeby serialu, ale każda recenzja chwaliła produkcje za co innego. Ogromna dbałość o szczegóły ubioru, wyposażenia, czy nawet postaci historycznych, sprawiły, że serial bardzo szybko stał się jednym z najbardziej popularnych seriali, dostępnych również online.

Bracia

Ragnara poznajemy jeszcze jako młodego i niezbyt ogarniętego farmera. Mieszka ze swoja żona i dziećmi w Kattegat, gdzieś w zachodniej części Skandynawii, chociaż serial nigdy dokładnie nie mówi gdzie. Cała osada została wymyślona na potrzeby serialu, chociaż już po premierze sezonu pierwszego pojawiły się głosy, że osada o takiej nazwie rzeczywiście istniała. Dla serialu nie było to istotne. Główny bohater spędza dnie na pracy w swoim gospodarstwie, co zajmowało ówczesnym ludziom zdecydowana większość dnia. Jego brat, Rollo, jest typowym osiłkiem, który lubuje się w życiu wojownika, nie dbając szczególnie o to, co spotka go następnego dnia. Jak każdy wiking, szczerze ma nadzieje na śmierć w walce, problemem jest jednak fakt, że Rollo jest praktycznie nie do pokonania. Obaj bracie wypełniają swoje zobowiązania względem Jarla i raz w roku wyruszają z nim na wyprawę po łupy. Każda z nich kończy się oczywiście krwawą jatką, gwałtami i grabieżami, z których wikingowie słynęli. W pierwszym odcinku możemy zobaczyć, że braci łupią ludy bałtyckie, więc możliwe, że zawitali również do naszego kraju. Poza Ragnarem i Rollo poznajemy także:

  • Lagrethę, żonę Ragnara
  • Bjorna, syna Ragnara
  • Gydę, córkę Ragnara
  • Flokiego, bliskiego przyjaciela braci
  • Earla Haraldsona, któremu służą Ragnar i Rollo
  • Siggy, żonę earla

Ragnar z każdym rokiem ma coraz bardziej dosyć wypraw na wschód, które starczają jedynie do zaopatrzenia jego wioski na krótki czas. Mężczyzna marzy o czymś więcej, o świecie, do którego nie dotarł jeszcze nikt przed nim. Podczas jednej z bitew doznaje wizji i szczerze wierzy, że to sam Odyn do niego przemówił, wskazując mu, dokąd ma się udać, aby odnaleźć upragnione przygody i bogactwa. Po powrocie do Kattegat Ragnar z każdym dniem staje się coraz bardziej owładnięty myślami o tym, co zobaczył podczas wizji. W tajemnicy zleca swojemu przyjacielowi Flokiemu zbudowanie łodzi zdatnej do żeglugi po otwartych morzach. W międzyczasie próbuje też namówić earla do tego, aby spróbować szczęście na zachodzie.

Zemsta

Earl jest bardzo niechętny pomysłom Ragnara i stanowczo się im sprzeciwia, co prowadzi do potajemnej wyprawy, na której czel staje Ragnar. Udaje mu się dopłynąć do wybrzeży Anglii, gdzie znajduje małe opactwo. Wikingowie plądrują je, zabijając wszystkich mnichów poza jednym, Athelstanem, którego zabierają ze sobą jako trofeum. Earl nie jest zadowolony z powrotu Ragnara i jego niechęć do mężczyzny zaczyna się zwiększać. W końcu, w obawie przed rosnącą sławą Ragnara wśród mieszkańców Kattegat postanawia go zabić. Lothbrok wraz z rodziną ucieka, ale Rollo dostaje się w niewolę. Pomimo okrutnych tortur nie wyjawia miejsca ukrycia swojego brata. Wtedy też dowiadujemy się o jego romansie z Siggy, który okazuje się wybawieniem dla wszystkich poszukiwanych. Finalnie Ragnar pokonuje erla i staje się nowym przywódcą Kattegat. Jak nietrudno było przewidzieć jego pierwszą decyzją, jest wyruszenie z powrotem do Anglii.

Powrót do Anglii

Kolejna wyprawa ma już bardziej zorganizowany charakter, ale wikingowie spotykają na swojej drodze regularne wojska dowodzone przez króla Aelle. Wcześniej dokonują udanego ataku na okoliczne miasto, a jego bogactwa potwierdzają prawdziwość wizji Ragnara. Aelle zmuszony jest negocjować z wojownikami i kiedy zdaje się, że wszyscy doszli do porozumienia, atakuje on podstępem obóz wikingów. W wyniku tego zdradzieckiego ruchu śmierć ponosi brat króla, co raz na zawsze przypieczętuje relacje pomiędzy ludźmi z północy a anglikami. Ragnar wraca do Kattegat, gdzie pod wpływem Athelstana coraz bardziej pragnie zobaczy co jest jeszcze dalej, niż dotąd dotarł. Mężczyzna rozpoczyna też romans, który może położyć kres jego małżeństwu. Wszystkiemu przygląda się Siggy, która cały czas knuje jak zyskać chociaż odrobinę władzy dla siebie.

Zarejestruj się, aby obejrzeć Wikingowie: Sezon 1 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 12672 Użytkowników

Udostępnij184

Recenzje użytkowników:

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!