The Good Doctor: Sezon 1 - Online

Sep. 24, 2017
Twoja ocena 0
0 0 głosów

O czym jest serial „The Good Doctor”?

Pasjonatów medycznych wątków w serialach z pewnością zainteresuje fakt, że reżyser „The Good Doctor”, jakim jest David Shore, kilka lat temu stworzył opowieść o doktorze House. Była to historia o cynicznym geniuszu; medyku, który za pomocą niezwykłego intelektu rozwiązuje różnorodne tajemnice i zagadki. Podobne wątki można odnaleźć w „The Good Doctor”. Nazwa serialu przede wszystkim nawiązuje do głównego bohatera, który nazywa się Shaun Murphy. Początek fabuły rozpoczyna się w momencie, gdy Murphy dołącza do grona lekarzy, pracujących w prestiżowym szpitalu na obszarze Kalifornii. Pojawienie się młodego doktora nie pozostaje bez echa – Shaun jest chory na autyzm, w dodatku zachowuje się nieco ekscentrycznie i dziwacznie, w znaczący sposób odstając od reszty swojego otoczenia. Wśród burz i zawirowań związanych z przybyciem młodego doktora, pojawia się wiadomość, że główny bohater serialu uratował na lotniku życie małemu chłopcu, któremu towarzyszył w drodze do szpitala. Jak przystało na geniusza – dostrzega sedno problemu, lecz zostaje zignorowany przez swoich kolegów, a następnie wyrzucony z budynku. Wkrótce jednak lekarze operujący chłopca przekonują się, iż Shaun Murphy miał w rzeczywistości rację.

Kim jest główny bohater „The Good Doctor”?

Specyfika głównego bohatera przede wszystkich sprowadza się do tego, iż ten cierpi na autyzm – jak to zostało wspomniane – oraz jest prawdziwym geniuszem. Inteligencja Murphy’ego nie jest jednak dziełem długich godzin spędzonych nad książką czy wymyślnych ćwiczeń, mających na celu zdyscyplinowanie umysłu. Główny bohater serialu ma zespół sawanta – czyli niezwykle rzadko spotykany stan, podczas którego osoba z zaburzeniem rozwoju jest ponadprzeciętnie uzdolniona. Co ważniejsze, znajduje to głównie odzwierciedlenie w doskonałej pamięci chorego, czy umiejętności koncentracji.

Historia Shaun’a Murphy’ego nie jest cukierkową opowiastką o uwielbianym geniuszu. Przede wszystkim posiada znaczne trudności z komunikowaniem się, a nader wszystko pragnie zostać chirurgiem. Społeczeństwo jest mu jednak nieprzychylne, tak jak koledzy ze szpitala św. Bonawentury w San Jose.

Obsada serialu.

Przeglądając recenzje na różnego rodzaju forach internetowych, bez problemu natrafimy na pozytywne komentarze widzów, będących nierzadko usatysfakcjonowanych grą aktorską. Szczególne zainteresowanie budzi odtwórca głównej roli, czyli Freddie Highmore. Pomimo młodego wieku – aktor urodził się w 1992 roku – posiada już szczególny dorobek artystyczny. Wystąpił między innymi w „Marzycielu” obok Johnny’ego Deppa oraz Kate Winslet, w „Charlie i fabryce czekolady” (ponownie przy boku Deppa), czy w serialu „Bates Motel”. Wielu recenzentów zwraca uwagę na to, że Freddie Highmore jest bardzo przekonujący w odgrywaniu osoby autystycznej. Pozostali aktorzy również dzięki swojej grze tworzą charakterystyczne postacie oraz określony nastrój. Do obsady należą między innymi: Antonia Thomas, Nicholas Gonzalez, czy Chuku Modu.

Jakie są opinie widzów? Recenzje pierwszego sezonu.

Każdy z nas posiada określony gust. Z tego powodu zrozumiałe jest, że choć serialowi „The Good Doctor” nie brakuje zwolenników, to znalazł także swoich przeciwników. Jakie są mocne strony sezonu pierwszego?

  • Obecność wielu zwrotów akcji. Niektóre wątki nie kończą się klasycznym „żyli długo i szczęśliwie”, lecz tragedią. To, paradoksalnie, podoba się widzom, ponieważ serial potrafi ich zaskoczyć i zapewnić rozrywkę lub wzruszenia na długi czas.
  • „Oswajanie” z chorobą, jaką jest autyzm i ukazanie rzeczywistości z perspektywy osoby chorej.
  • Freddie Highmore jako genialny aktor.
  • Pewną ciekawostką jest fakt, że po dwóch odcinkach stacja ABC zamówiła cały pierwszy sezon, gdyż oglądalność była szczególnie duża podczas emitowania  serialu.

Przeciwnicy serialu wysuwają natomiast argumenty dotyczące między innymi klimatu serialu, zarzucając producentom, że starają się jedynie grać na emocjach. Dość często pojawia się również zarzut, że diagnozy głównego bohatera bywają naciągane, a sam serial jest kiepską kopią „doktora House”.

Zarejestruj się, aby obejrzeć The Good Doctor: Sezon 1 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 10835 Użytkowników

Udostępnij0

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!