Peaky Blinders: Sezon 4 - Online

Nov. 15, 2017
Twoja ocena 0
10 1 głosów

Seriale, podobnie jak kino, działają na ludzką wyobraźnię w sposób uwarunkowany potrzebami odbiorców. Dlatego też od kilkudziesięciu lat, możemy obserwować wzloty i upadki poszczególnych gatunków. Jest na szczęście kilka nieśmiertelnych aranżacji, które pomimo upływu lat nadal cieszą się ogromną popularnością. Wśród nich można łatwo wyróżnić opowieść gangsterską, która od samego swojego powstania oczarowuje widza światem niedostępnym mu na co dzień – pełnym przemocy i nielegalnych interesów. Najgłośniejszym serialem ostatnich lat o takiej tematyce, jest niewątpliwie „Peaky Blinders”.

„Peaky Blinders” – współczesne kino gangsterskie?

Od kilku lat widzowie mogą obserwować na ekranach zmagania wielopokoleniowej rodziny Shelbych, których sposobem na życie stało się paranie nie do końca legalnymi przedsięwzięciami. Żeby zrozumieć, dlaczego tak się stało, warto spojrzeć na tło historyczne samego serialu, a które potrafi bardzo dużo wyjaśnić. Akcja „Peaky Blinders” ma miejsce w latach 20. ubiegłego wieku, krótko po zakończeniu I Wojny Światowej. Cała Europa pogrążona jest jeszcze w zgliszczach, a gospodarka ledwo kuleje. Miliony młodych mężczyzn, którzy ostatnie lata swojego życia spędzili w okopach, powróciło do krajów, niepotrafiących zapewnić im godziwego życia. Wszechobecna bieda jest zatem naturalnym katalizatorem kryminalnych wydarzeń, które z kolei napędzają wzrost zorganizowanych grup przestępczych – takich jak ta, którą prowadzi rodzina Shelbych. Na ich czele stoi Tommy, który pomimo młodego wieku już wielokrotnie wykazał się doskonałymi zdolnościami przywódczymi.

„Peaky Blinders” kontra włoska mafia

„Peaky Blinders” i jego czwarty sezon to kolejny rozdział w życiu Shelbych, którzy przez ostatnie lata przeszli już naprawdę dużo kłopotów. Mieli na karku policje, polityków, a także rywalizujące z nimi gangi, nie tylko z ich miasta. Kolejna seria nie będzie odbiegać od tego schematu, chociaż twórcy serialu postanowili wprowadzić do niej nieco więcej kosmopolityzmu. Tommy i jego gang tym razem spotyka na swojej drodze grupę, aż z samego Nowego Jorku, która pod wpływem odradzającej się koniunktury powojennej Europy, postanawia zapuścić do niej swoje macki. Jeśli myślimy o gangsterach z Nowego Jorku, to nie może być inaczej i tak jak nauczyło nas kino oraz seriale – jest to gang o korzeniach włoskich. Na ich czele stoi bezwzględny rówieśnik Tommy’ego Luca Changretta. Z początku wszyscy od Shelbych myślą, że to kolejny gangster, który połasił się na brytyjski pieniądz, ale szybko wychodzi na jaw, że ma on swoje ukryte cele.

„Peaky Blinders” od samego początku swojej emisji znajduje się na szczytach list popularności seriali dostępnych online, np. na stronie CDA i nie trzeba długo się zastanawiać, dlaczego się tak stało. Wyjątkowo urokliwy klimat angielskiej metropolii przemysłowej z początku ubiegłego wieku, doskonale oddaje charakter głównych bohaterów – zimny, bezwzględny, ale lojalny wobec swoich. Dlatego też konfrontacja dwóch światów, amerykańskiego i angielskiego, w czwartym sezonie wyszła tak dobrze. Klimat ten dopełniany jest świetnie zagranymi akcentami narodowościowymi, co nie jest takie popularne w serialach, ale dla osób szukających samej treści, zawsze pozostaje lektor Polski. Warto spróbować przyzwyczaić się do charakterystycznego slangu używanego prawie 100 lat temu, ponieważ dodaje to sporo uroku całej produkcji.

Prawdziwi „Peaky Blinders”

Walka pomiędzy Tommym i Lucą została wyprowadzona jako wątek główny, w którym celowo starano się pokazać, jak serial poradzi sobie z dwoma bohaterami, których więcej łączy, niż dzieli. „Peaky Blinders” poradziło sobie z tym zadaniem doskonale, dając widzom wyjątkowy spektakl siły charakterów oraz czystej gangsterskiej rozrywki, która pomimo, że nie stroni od brutalności, w tamtych czasach opierała się na honorze. Mało kto wie, że serial został stworzony na podstawie prawdziwych zdarzeń, które miały miejsce u schyłku XIX wieku w Anglii. Tytułowy gang „Peaky Blinders” w prawdziwym świecie był nie mniej kontrowersyjny i kłopotliwy dla lokalnych władz, co ten prowadzony przez Tommy’ego z serialu.

Zarejestruj się, aby obejrzeć Peaky Blinders: Sezon 4 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 15351 Użytkowników

Udostępnij0

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!