Gra o Tron: Sezon 1 - Online

Apr. 17, 2011
Twoja ocena 9
9.3 3 głosów

Gra o tron to jeden z najpopularniejszych seriali wyprodukowanych przez telewizję HBO, znany na całym świecie. Zyskał międzynarodową sławę i obecnie stał się już częścią współczesnej kultury popularnej. Gra o tron sezon 1 liczył dziesięć odcinków i został wyemitowany w telewizji HBO od kwietnia do czerwca 2011 roku. Obecnie zarówno Gra o tron sezon 1, jak i kolejne sezony (powstało ich do tej pory siedem, a ostatni, ósmy zostanie wyemitowany w kwietniu 2019 roku) są dostępne do obejrzenia online na platformie HBO GO.

Westeros i Essos

Akcja serialu rozgrywa się głównie w Siedmiu Królestwach, położonych na fikcyjnym kontynencie Westeros, a także na pobliskim Essos. W każdym królestwie rządy wiedzie inny szlachetny ród. Każdy z nich ma bogatą historię, własne obyczaje i zasady. Każde królestwo jest także zupełnie inaczej ukształtowane, panuje w nim inny klimat. Wszystko to sprawia, że każdy wątek (związany zwykle z konkretnym miejscem) ma zupełnie odmienny, interesujący klimat. Mocnym punktem produkcji jest wyjątkowo dobrze dobrana obsada, składająca się z charyzmatycznych aktorów, którzy stworzyli postacie przekonujące, o nieoczywistych cechach charakteru (m.in. Kit Harington w roli Johna Snowa i Emilia Clarke jako Daenerys).

Fabuła serialu jest wielowątkowa. W pierwszym sezonie Gry o tron zostają nakreślone przede wszystkim dwa główne wątki, które będą miały duże znaczenie także w kolejnych sezonach serialu:

  • wątek Królewskiej Przystani
  • wątek Viserysa i Daenerys Targaryen.

Goście z Północy w Królewskiej Przystani

Królewska Przystań leży na kontynencie Westeros. Od kilkunastu lat, odkąd obalono „Szalonego Króla”, panuje tutaj pokój. Niespodziewanie jednak umiera królewski namiestnik Jon Arryn. Król Robert Baratheon udaje się więc na Północ, do Winterfell, aby mianować nowym namiestnikiem swojego przyjaciela i najwierniejszego sojusznika – Neda Starka. Dalsza fabuła pierwszego sezonu to przede wszystkim losy Neda i jego rodziny (żony Catelyn, dwóch córek, dwóch synów oraz bękarta przywiezionego przez Neda z jednej z wypraw – Jona Snowa). Ned, choć długo się waha, przystaje na propozycję króla i wyrusza z nim do Królewskiej Przystani, zabierając ze sobą dwie córki – Sansę i Aryę. W stolicy czeka na Starków wiele niebezpieczeństw, a największym zagrożeniem okazuje się ród Lannisterów (z którego pochodzi żona króla – Cersei), którzy pragną przejąć władzę, a Ned i jego rodzina są dla nich przeszkodą. Z kolei bękart Jon także wyjeżdża z domu i wstępuje do Nocnej Straży, bractwa strzegącego Muru, który oddziela Siedem Królestw od tajemniczej i niebezpiecznej krainy wiecznej zimy.

Spadkobiercy „Szalonego Króla”

Drugi ważny wątek stanowią losy dwojga wygnanych, Viserysa Targaryen i jego siostry Daenerys. Są oni dziećmi obalonego kilkanaście lat wcześniej Aerysa Targaryena, „Szalonego Króla”. Viserys planuje powrót do Westeros i przywrócenie sobie należnego mu tronu. Najpierw jednak musi zdobyć armię i pieniądze, potrzebne na jego zdobycie. Nie zawaha się w tym celu nawet sprzedać własnej siostry okrutnym i dzikim khalom. Daenerys jednak okazuje się znacznie silniejsza niż przewidywał jej brat i w krótkim czasie osiąga pozycję o wiele bardziej znaczącą niż Viserys.

Oba wątki są prowadzone niezależnie od siebie, jednak z czasem wieści o Viserysie i Daenerys docierają do Westeros. Królewska Przystań zdaje sobie sprawę z tego, że niedługo na ich horyzoncie może pojawić się przeciwnik, którego do tej pory nikt się nie spodziewał. Na razie jednak mieszkańcy stolicy są na tyle zajęci własnymi sprawami, polityką, intrygami, ucztami i romansami, że nie poświęcają Targaryenom zbyt dużej uwagi.

Gra o tron sezon 1 jest emocjonującym, bardzo wciągającym dla widza serialem. Następuje zawiązanie pierwszych głównych wątków, które zostaną rozwinięte w sezonach kolejnych (a oprócz nich pojawi się wiele innych). Wykreowany świat jest interesujący i wielopłaszczyznowy, a bohaterowie zróżnicowani i ciekawi, często o nieoczywistym statusie moralnym. Prawdopodobnie właśnie te czynniki odpowiadają za tak ogromny sukces serialu.

Zarejestruj się, aby obejrzeć Gra o Tron: Sezon 1 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 12660 Użytkowników

Udostępnij38

Recenzje użytkowników:

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!