100: Sezon 1 - Online

Mar. 19, 2014
Twoja ocena 0
0 0 głosów
100

„The 100” to bez wątpienia jeden z najciekawszych i najbardziej zaskakujących serial Science- Fiction, jakie pojawiły się w telewizji na przestrzeni ostatnich lat. Według wielu recenzentów, twórcy amerykańskiej produkcji zdołali osiągnąć to, co do tej pory pozostawało nieosiągalne dla ogromnej większości seriali spod znaków Si-Fi, a mianowicie idealny niemal balans pomiędzy sferą „futurystyczną” a sferą przygodową. W rezultacie, „The 100” nie jest serialem, który nuży widza tysiącem technologiczno-naukowych ciekawostek, lecz pełnokrwistą, epicką opowieścią o świecie z przyszłości, gdy ludzkość została zmuszona najpierw do tego, aby opuścić ziemię a następnie na nią powrócić.

Tak właśnie wygląda sam początek „The 100” oraz główna linia fabularna całego sezonu. Tytułowych „stu” to grupa młodzieży żyjącej w karnym odosobnieniu na statku kosmicznym. Wszyscy z nich zostali skazani na więzienie z tytułu popełnionych przez nich przestępstw. Na skutek określonych przyczyn, kierownictwo uznaje, że konieczne jest wysłanie grupy zwiadowczej na ziemię, w celu sprawdzenia, czy planeta nadaje się już do zamieszkiwania przez ludzi, co do tej pory wydawało się niemożliwe ze względu na efekty konfliktu nuklearnego, w rezultacie którego ludzkość została zmuszona do emigracji w przestrzeń kosmiczną.

Tytułowa setka młodych osób zostaje więc niejako rzucona na pożarcie, wysłana w nieznane, na misję, której przebiegu absolutnie nikt nie jest w stanie przewidzieć.

The 100: powrót na ziemię

Co spotka głównych bohaterów po powrocie na naszą planetę? Cóż, na samym początku grupa jest targana konfliktami: o przywództwo rywalizują z jednej strony Clarke, córka jednej z najbardziej prominentnych osób na Arce, a z drugiej strony pozbawiony skrupułów, zdolny do wszystkiego i przepełniony złością Bellamy.

Bardzo szybko okazuje się, że to nie konflikty wewnętrzne stanowią najważniejsze zagrożenie dla protagonistów: ziemia co prawda wydaje się zdatna do zamieszkania, jednak, wbrew jakimkolwiek prognozom, wcale nie pozostaje niezamieszkana. Krok po kroku okazuje się, że tytułowych 100 jest uważnie obserwowanych przez „prawdziwych” mieszkańców ziemi. Co najważniejsze-oraz najciekawsze z perspektywy widza- dla setki młodych ludzi ziemia jest terenem całkowicie nieznanym, obcym a także pod wszelkimi względami wrogim. Nie jest to już planeta-dom, lecz miejsce, w którym powracający z kosmosu ludzie okazują się intruzami.

W ten sposób rozpoczyna się niezwykła historia opowiadająca dzieje powrotu ludzi na ziemię oraz prób ich ponownego zadomowienia się na tej planecie.

Tylko fantastyka czy jednak coś więcej?

„The 100” to serial urzekający przede wszystkim rozmachem, realizacją oraz kapitalnym sposobem prowadzenia narracji. Element przygodowy zdecydowanie dominuje w fabule, nie mamy więc do czynienia z tzw. kinem dla geeków. Tym niemniej, nieco bardziej uważne oko bez problemu wychwyci również fakt, że amerykańska produkcja w wielu momentach daleko wykracza poza ramy futurystyczno-przygodowej fabuły. Ludzkość została bowiem zmuszona do ucieczki z ziemi nie bez powodu: planeta została przez nas zniszczona. Czy jednak coś zmieniło się-nie na ziemi, lecz w umysłach ludzi- od tego czasu? Czy też może owe instynkty, które doprowadziły do katastrofy wciąż pozostają żywe? „The 100” nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, co zresztą zauważają liczne recenzje.

Oprócz tego, ogromne i znakomite znaczenie dla walorów serialu ma świetnie dobrana obsada, złożona przede wszystkim z młodych, lecz niezwykle utalentowanych aktorów. Co również ważne, tacy aktorzy, jak grająca Clarke Eliza Taylor czy wcielający się w rolę Bellamego Bob Morley kapitalnie odnajdują się również w tych momentach, gdy „The 100” uwidacznia inną ze swoich zalet, a mianowicie przemyślane i wiarygodne elementy serialu dramatycznego, opowiadającego nie tylko o „przygodach” ludzi zmuszonych powrócić na nie należącą już do nich planetę, lecz także o emocjach i przekonaniach.

To właśnie ze względu na ten ostatni element nie należy wierzyć tym opisom, które kwalifikują „The 100” jako „kino młodzieżowe”: pomimo pewnej mylącej otoczki, jest to bowiem produkcja raczej ponura i ciężka w odbiorze, o ile rzecz jasna widz wykaże się prawdziwą chęcią zrozumienia sensu czy też przesłania „The 100”.

Zarejestruj się, aby obejrzeć The 100: Sezon 1 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 18672 Użytkowników

Udostępnij0

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!