Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker [2020] – Online - Lektor Polski

Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker [2020] – Online

Mar. 20, 2020
Twoja ocena 0
10 1 głosów

Sezony i odcinki

1Sezon 1 Mar. 20, 2020

Creator

Creator

Obsada filmu

Octavia Spencer isMadam C. J. Walker
Madam C. J. Walker
Blair Underwood isCharles James Walker
Charles James Walker
Bill Bellamy isSweetness
Sweetness

Streszczenie filmu

Amerykańska telewizja wprost uwielbia trudne tematy, które poruszają kwestie rasizmu społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku powstaje kilka tego typu produkcji, które zdobywają uznanie krytyków i coraz częściej prestiżowe nagrody na przeróżnych festiwalach. Branża rozrywkowa w USA pokazuje tym samym, że dojrzała już do momentu, aby rozliczyć się z grzechów przeszłości, a tych jest co niemiara. „Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker” to serial, który pojawił się online i od razu wywołał spore zamieszanie.

„Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker” i rasizm

Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że historia Stanów Zjednoczonych, to w dużej mierze historia o niewolnictwie. Setki tysięcy czarnoskórych ludzi zostało przewiezionych z Afryki, przez Ocean Atlantycki, wprost do Ameryki, gdzie mieli służyć swoim białym Panom, wyłącznie jako siła robocza. Przez ponad sto lat sytuacja ta w żaden sposób się nie zmieniał, a co najbardziej szokujące, jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku, czyli już po zakończeniu II Wojny Światowej, w Ameryce wciąż istniała segregacja rasowa, co można sprawdzić online. „Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker” pokazuje trudną historię pewnej czarnoskórej kobiety, którą opowiada lektor Polski zmuszonej do wychowywania się i życia w czasach jeszcze trudniejszych, bo na przełomie XIX i XX wieku. W tamtym okresie nie było w ogóle mowy o tym, aby czarna osoba była nawet brana pod uwagę, jako równa białemu człowiekowi. Tytułowa bohaterka udowodniła, że jest inaczej.

Cud we „Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker”

Madam C.J. Walker, a właściwie Sarah Breedlove, bo kobieta zmieniła imię i nazwisko, nie miała łatwego życia. Pomijając już nawet fakt, że była czarną kobietą w kraju białych, przez co pozbawiono ją niemal wszystkich podstawowych praw. Jej matka była jeszcze niewolnicą, ale Walker urodziła się już jako wolny człowiek, co wcale nie dawało jej dodatkowej przewagi w społeczeństwie amerykańskim. Podobnie jak wielu jej podobnych, wychowywała się w skrajnej biedzie, ledwo wiążąc koniec z końcem. Religia od zawsze silnie zakorzeniona w jej rodzinie dawała jej pocieszenie w chwilach słabości, których nie brakowało. Młoda Walker nie miała większych planów, marzeń, czy nawet perspektyw na przyszłość, aż do momentu, w którym poznała pewną kosmetyczkę, oferującą balsam do włosów. C.J. Lektor tłumaczy, że wybrała się do niej ponieważ w wyniku choroby, straciła niemal wszystkie włosy na głowie. Ku jej zaskoczeniu preparat zadziałał i kobieta byłą niemal przekonana, że właśnie była świadkiem cudu. Po bliższym przyjrzeniu się sprawie, w jej głowie rodzi się pomysł, który na zawsze zmieni jej życie.

Siła bohaterki „Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker”

Walker postanawia stworzyć własny balsam, który ma nadzieje sprzedawać potrzebującym, którzy znajdują się w podobnej do jej sytuacji. W krótkim czasie jej specyfik okazuje się lokalnym hitem, więc kobieta postanawia iść za ciosem i stworzyć nowe produkty, na różnego rodzaju dolegliwości ciała. W ciągu kilku lat Walker staje się bajecznie bogata, co niestety przynosi na nią więcej kłopotów niż pożytku. Wyjątkowo rasistowskie społeczeństwo południa Stanów Zjednoczonych, próbuje za wszelką cenę zniszczyć biznes kobiety, jak i ja samą. Boli ich strasznie fakt, że czarnoskóra może dorobić się fortuny, podczas gdy oni, jako biali, czyli według własnego mniemania lepsi od niej, nie potrafią tego dokonać. „Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker” to historia o rodzącej się w społeczeństwie amerykańskim gotowości do zmian, które nie przyjdą co prawda jeszcze przez długie lata, ale gdzieś musiały się zacząć.

Serial, który trafi niebawem na CDA, pomimo wszechobecnego rasizmu i trudnego wątku głównej bohaterki, jest produkcją ważną i istotną. Nie chodzi w niej o piętnowanie kogokolwiek, ale o docenienie, jak wiele siły i przekory tkwi w każdym z nas. Tego właśnie chce nas nauczyć główna bohaterka, która staje się idealnym przykładem wiary we własne możliwości.

Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker [2020] – Online
Prawdziwy tytuł filmu Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker
First air date Mar. 20, 2020
Last air date Mar. 20, 2020
sezon 1
Odcinki 4
Duration 47m
Udostępnij0

Podobne tytuły

Wataha [2014] – Online
Emily w Paryżu [2020] – Online
Zakazane imperium [2010] – Online
Dolly Parton’s Heartstrings [2019] – Online
Amerykańscy Bogowie [2017] – Online
Fortunate Son [2020] – Online
Niewiarygodne [2019] – Online
Nawiedzony dwór w Bly [2020] – Online
Śledczy do pary [2016] – Online
SIX [2017] – Online
Dziewczyny nad wyraz [2017] – Online
MacGyver [2016] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!