Pandemic: How to Prevent an Outbreak [2020] – Online - Lektor Polski

Pandemic: How to Prevent an Outbreak [2020] – Online

Jan. 22, 2020
Twoja ocena 0
10 1 głosów

Sezony i odcinki

1Sezon 1 Jan. 22, 2020

Creator

Creator

Obsada filmu

Streszczenie filmu

Postępująca globalizacja naszego świata doprowadziła do niebezpiecznej sytuacji, o której alarmują naukowcy. Szybkość i łatwy dostęp do transportu lotniczego umożliwia ludziom podróż na drugi kraniec planety w zaledwie kilka godzin, co niesie za sobą spore ryzyko. W wypadku pojawienia się niebezpiecznej odmiany jakiejś choroby, prawdopodobieństwo, że dotrze ona do każdego zakątka Ziemi, jest bardzo wysokie. Serial „Pandemia” analizuje taki scenariusz, na podstawie tego, co wydarzyło się w przeszłości.

„Pandemia”, czyli o hiszpance słów kilka

Słynna hiszpanka, czyli odmiana grypy, która zdziesiątkowała ludność Europy i Ameryki Północnej, nie była w tamtych czasach możliwa do uniknięcia. Serial „Pandemia” analizuje jej przebieg oraz to, w jaki sposób reagowała ówczesna służba zdrowia i rządy poszczególnych państw. Grypa pojawiała się niestety w najgorszym możliwym momencie, kiedy świat podnosił się jeszcze z gruzów po I Wojnie Światowej. Wszechobecna bieda, brak higieny i zwykła ludzka niewiedza, działały na niekorzyść każdego, kto miał nieprzyjemność spotkać się z hiszpanką. W wyniku tej choroby umarło kilkadziesiąt milionów ludzi, o wiele więcej niż pochłonęła dopiero co zakończona wojna. Lektor tłumaczy, że podobne wydarzenie może pojawić się w przyszłości, a nasza rozwinięta technologia, wcale nie zagwarantuje nam odpowiedniej obrony.

Plan awaryjny dla „Pandemia”

„Pandemia” analizuje również kilka innych przypadków epidemii, tym razem w skali lokalnej, ale nie mniej zabójczych i niebezpiecznych. Wszystko to zostało przeplecione ze spojrzeniem na nasze czasy, kiedy to stoimy najprawdopodobniej na skraju spokojnych dni. W tym odcinkowym dokumencie poznajemy wielu lekarzy i lekarki, które codziennie zajmują się zawodowo w mniejszym lub większym stopniu zagrożeniami epidemiologicznymi. Wszyscy oni ostrzegają, że do kryzysu prędzej czy później dojdzie, dlatego całą swoją pracę starają się skierować w stronę odpowiedniego przygotowania służby zdrowia i administracji na nadchodzące problemy. Okazuje się, że wiele krajów ma już od dawna przygotowane plany awaryjne, na wypadek wybuchu niekontrolowanej epidemii. Co ciekawe, każdy z tych planów, ma też odpowiedni rozdział opisujący sytuację, w które powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby, nie będzie możliwe. Takie apokaliptyczne wizje nie są może zbyt pocieszające, ale według serialu „Pandemia”, trzeba być i na to przygotowanym.

„Pandemia” nie do uniknięcia

W myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony” twórcy serialu, który można obejrzeć na CDA, próbują edukować widzów, zaczynając od najprostszych tematów. Tłumaczą, jak ważna jest higiena i ostrożność w kontaktach z innymi, grożąc im przysłowiowym palcem poprzez przeplatanie tych scen widokami z wielkiej epidemii hiszpanki i jej ofiar. Taka terapia szokowa jest obecna w całym serialu, ale trzeba przyznać, że po zakończonym seansie online, człowiek istotnie zaczyna zastanawiać się nad swoim bezpieczeństwem, a po krótkim czasie oswajania się z tym, co obejrzał, zaczyna zauważać pewne prawidłowości w swoim działaniu. Jak długo potrwa taka zmiana w naszym zachowaniu, zależy głównie od tego, co wydarzy się w najbliższym czasie na świecie. Jeśli nawiedzi go kolejna pandemia, wówczas zapewne wszyscy utrwala sobie na długie dziesięciolecia pewne nawyki higieniczne. Problem w tym, że jak tłumaczy lektor Polski, pandemii nie da się uniknąć, bo na grypę w każdej nowej odmianie, nie ma skutecznej szczepionki.

Według specjalistów przedstawionych w serialu „Pandemia” grypa to najgroźniejszy z naszych wrogów. Co roku w wyniku zarażenia się tym wirusem, umiera na świecie kilkaset tysięcy osób, z czego zdecydowana większość, to osoby starsze, które trudniej przechodzą chorobę. Grypa atakuje głównie dolne drogi oddechowe, przez co osoby starsze tracą dech, wskutek czego wielu z nich umiera właśnie z braku powietrza. „Pandemia” głośno informuje, że jeszcze wiele razy spotkamy na swojej drodze tego niewidzialnego wroga i jedyne, co tak naprawdę możemy zrobić, to ograniczać jego zasięg, bo przed samą chorobą nigdy się nie uchronimy, co staje się ponurym przesłaniem tego odcinkowego dokumentu.

Pandemic: How to Prevent an Outbreak [2020] – Online
Pandemic: How to Prevent an Outbreak [2020] – Online
Prawdziwy tytuł filmu Pandemic: How to Prevent an Outbreak
First air date Jan. 22, 2020
Last air date Jan. 22, 2020
sezon 1
Odcinki 6
Udostępnij0

Podobne tytuły

Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez [2020] – Online
Explained [2018] – Online
Ted Bundy: Falling for a Killer [2020] – Online
Ostatni taniec [2020] – Online
The Trials of Gabriel Fernandez [2020] – Online
Rompan todo: La historia del rock en América Latina [2020] – Online
The Toys That Made Us [2017] – Online
Tiger [2021] – Online
Visible: Out On Television [2020] – Online
Farmaceuta [2020] – Online
High Score: Złota era gier [2020] – Online
The Grand Tour [2016] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!