Opowieść podręcznej [2017] – Online - Lektor Polski

Opowieść podręcznej [2017] – Online

Apr. 26, 2017
Twoja ocena 0
10 1 głosów

Sezony i odcinki

3Sezon 3 Jun. 05, 2019
10

Creator

Obsada filmu

Yvonne Strahovski isSerena Joy Waterford
Serena Joy Waterford
Joseph Fiennes isCommander Fred Waterford
Commander Fred Waterford
Max Minghella isNick Blaine
Nick Blaine
O.T. Fagbenle isLuke Bankole
Luke Bankole

Streszczenie filmu

Wielu filmoznawców oraz kulturoznawców analizuje moment, w którym telewizja wyprzedziła kino.  Nowe spojrzenie na seriale telewizyjne nastąpiło kilkanaście lat temu, gdy na ekrany weszła jedna z najbardziej kasowych produkcji tamtych lat  ,,Rodzina Soprano”. To wówczas stwierdzono, iż seriale mogą mierzyć się z filmami wyświetlanymi w kinach. Duże nakłady pieniężne pozwoliły na zatrudnienie czołowych hollywoodzkich aktorów. Dziś, popularność seriali telewizyjnych jest tak duża, iż każda licząca się stacja inwestuje w produkcję wysokiej klasy serialu, który przyciągnie przed telewizory rzeszę widzów i podniesie oglądalność.

,,Opowieść podręcznej” – inspiracja książką

,,Opowieść podręcznej’’  to przede wszystkim jedna z najgłośniejszych powieści ostatnich lat. Napisana przez Margaret Atwood w 1985 roku, wpisuje się w wydarzenia, jakie mają miejsce dzisiaj. Książka Atwood jest wizją tego, co mogłoby się stać ze Stanami Zjednoczonymi, gdyby władzę w kraju przejął religijny reżim. Mroczna, pogrążona w chaosie fabuła jest szczególnie bolesna dla kobiet.

,,Opowieść podręcznej” – serial, który na długo pozostanie w pamięci widzów

,,Opowieść podręcznej’’  to jedna z najgłośniejszych i budząca skrajne emocje produkcja telewizyjna ostatnich lat. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Elizabeth Moss, która niewątpliwie po zakończeniu  emisji serii, stała się jedną z najlepiej  rozpoznawalnych twarzy Hollywood.

Przedstawiający antyutopijną wizję świata, skłonił do polemiki miliony ludzi na całym świecie. ,,Opowieść podręcznej’’ to pierwszy serial, który w tak dużym stopniu opowiada o nierówności pomiędzy kobietami, a mężczyznami. To za jego sprawą powrócono do dyskusji o prawach kobiet. Dowodem na to są dwa Złote Globy, a także liczne Emmy Awards. ,,Opowieść podręcznej’’ dostępna jest  online na platformie CDA. Widzowie mogą wybrać pomiędzy napisami a polskim lektorem.

,,Opowieść podręcznej” – fabuła głośnego serialu

Producentem serii jest stacja Hulu. Serial należy odczytywać jako dystopię, która rozgrywa się na terenie Stanów Zjednoczonych. Wydarzenia z niedalekiej przyszłości dobitnie pokazują, jak wyglądałby świat, gdyby nie respektowano  praw kobiet. Główna bohaterką zostaje wbrew swojej woli oddzielona od męża i córki. Freda, kobieta, która jako jedna z nielicznych może urodzić dziecko, wykorzystywana przez mężczyzn staje się jedynie inkubatorem, tracąc całą kobiecość. Freda została okradziona nie tylko z kobiecości, ale i podstawowych praw, jakie przynależne są każdemu człowiekowi. Zaskakujące jest to, iż w trakcie serialu widzowie dowiadują się, iż nawet jej imię nie jest prawdą. Freda oznacza przynależność do Pana, którym jest Komendant Fred.

Czy ,,Opowieść podręcznej’’ oparta jest na faktach?

Wbrew pozorom ,,Opowieść podręcznej’’ zawiera wiele nawiązań do prawdziwych wydarzeń. Na pierwszy plan wysuwają się protesty kobiet, które do dzisiaj walczą w ten sposób o swoje prawa. Ponadto  akcja serialu rozgrywa się w Cambridge w stanie Massachusetts. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. W czasach kolonialnych na tym terenie osiedliła się społeczność purytańska, która ze względu na surowe zasady przypominała Republikę Gileadu. Kolejne nawiązanie stanowią stroje kobiet. Ubrane na czerwono podręczne przywodzą na myśl Marię Magdalenę, natomiast żony Komendantów Dziewicę Maryję. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii podniesionych w serialu  jest odbieranie dzieci matkom. Do podobnych zdarzeń dochodziło w azylach sióstr Magdalenek, których działania przypadają na wiek XX. Początkowo misją zakonnic była pomoc ubogim i skrzywdzonym kobietom, jednakże wraz z upływem czasu siostry zaczęły zmuszać młode matki do niewolniczej pracy, natomiast ich dzieci zabierane były w ramach pokuty. W ten sposób dziesiątki kobiet już nigdy nie poznały swoich dzieci.

,,Opowieść podręcznej’’ pokazuje, w jaki sposób mógłby wyglądać świat ,,gdyby’’. Z tego względu niezwykle ważne jest poszanowanie praw człowieka, a także nie godzenie się na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn.

Opowieść podręcznej [2017] – Online
Opowieść podręcznej [2017] – Online
Opowieść podręcznej [2017] – Online
Opowieść podręcznej [2017] – Online
Opowieść podręcznej [2017] – Online
Opowieść podręcznej [2017] – Online
Opowieść podręcznej [2017] – Online
Opowieść podręcznej [2017] – Online
Opowieść podręcznej [2017] – Online
Opowieść podręcznej [2017] – Online
Prawdziwy tytuł filmu The Handmaid
First air date Apr. 26, 2017
Last air date Jul. 11, 2018
sezon 3
Odcinki 24
Duration 50m
Udostępnij4

Podobne tytuły

The Capture [2019] – Online
Kakegurui [2017] – Online
Daybreak [2019] – Online
MacGyver [2016] – Online
Księga czarownic [2018] – Online
Little America [2020] – Online
Goliath [2016] – Online
Dark [2017] – Online
Truth Be Told [2019] – Online
Akashic Records of Bastard Magic Instructor [2017] – Online
Tabu [2017] – Online
Alex Rider [2020] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!