Euforia [2019] euphoria – Online - Lektor Polski

Euforia [2019] euphoria – Online

Jun. 16, 2019
Twoja ocena 10
8.5 2 głosów

Sezony i odcinki

1Sezon 1 Jun. 16, 2019

Creator

Obsada filmu

Zendaya isRue Bennett
Rue Bennett
Alexa Demie isMaddy Perez
Maddy Perez
Algee Smith isChristopher McKay
Christopher McKay
Hunter Schafer isJules Vaughn
Jules Vaughn
Barbie Ferreria isKat Hernandez
Kat Hernandez
Maude Apatow isLexi Howard
Lexi Howard
Jacob Elordi isNate Jacobs
Nate Jacobs
Storm Reid isGia Bennett
Gia Bennett
Sydney Sweeney isCassie Howard
Cassie Howard

Streszczenie filmu

Euphoria

Euphoria to tytuł amerykańskiego serialu młodzieżowego z 2019 roku. Opowiada historię siedemnastoletniej Rue Bennet, dziewczyny która od wczesnego dzieciństwa, zmaga się z wieloma zaburzeniami natury psychicznej takimi jak lęki i nerwice. Wpływa to na jej nastoletnie życie w sposób destrukcyjny. Dziewczyna jako postać ukazana jest prawdziwie, bez koloryzowania co stanowi novum w serialach młodzieżowych. Serial ten możemy oglądać online na CDA. Oczywiście lektor Polski jest dostępny. 

Obsada w serialu Euphoria

Główną rolę w serialu gra bardzo utalentowana piosenkarka i aktorka, Zendaya Maree Stoermer Coleman. Laureatka nagrody Grammy. Znana do tej pory bardziej z branży muzycznej i mody, Odkrywa swój niezwykły aktorski talent, z niezwykłą prawdziwością oddając przeżycia, które są przecież tak dalekie od tego kim jest w rzeczywistości. Świadczy to o niezwykłym talencie i wrażliwości na problemy młodego pokolenia, zwłaszcza ludzi dotkniętych problemami psychicznymi i narkomanią, których powodem może być struktura naszego społeczeństwa i wychowania. Kolejną utalentowaną młodą aktorką jest Maude Apatow, Wciela się ona w rolę Lexi Howard. Ciekawe kreacje tworzą też Angus Cloud jako Fezo, Eric Dane jako Cal Jacobs czy Alexa Demie jako Maddy Perez.

Fabuła w serialu Euphoria

Rue to nastolatka doświadczona przez swoją psychikę, zaburzenia których doświadczyła, są prawdopodobnie wynikiem patologicznych zachowań rodziców wobec niej, mających miejsce we wczesnym dzieciństwie. Jako dziecko zdiagnozowano u niej szereg zaburzeń o podłożu manii, nerwicy i leków. Te zaburzenia w destrukcyjny sposób wpłynęły na jej całe nastoletnie życie. Doświadcza agresji, i obojętności typowej dla dzisiejszych nastolatek. Znamienną sceną jest, kiedy dostaje ataku paniki a jej koledzy nagrywają to smartfonami. Genialna scena ukazująca jak zimne i pozbawione miłosierdzia jest dzisiejsze młode pokolenie. To nie jest jawna agresja, to nie są kopniaki czy nuż w plecy, to agresja za pomocą mediów społecznościowych, wykluczenie poprzez ośmieszenie, o wiele dotkliwsze niż kiedykolwiek bo dostępne milionom.  Serial jest nowatorski w tym sensie, że nie ukazuje fasady rzeczywistości, ukazuje osobę nietypową, rzadką. Nie jest tak że przytrafia się to każdej nastolatce, choć pewnie wiele histeryczek tak to będzie odbierać. Serial jest smutny, bo smutna jest nasza rzeczywistość, ja to odczytuje jako brutalne oskarżenie przeciwko naszemu systemowi edukacji, przeciwko temu co nauczyliśmy nasze dzieci. Przez zwierciadło, którym jest wrażliwa od dziecka osoba, odbija się patologiczna postawa społeczeństwa wobec  tego typu jednostek, wobec tego typu ludzi.

Reżyseria Euphorii

Reżyserem Euphorii jest Sam Levinson syn sławnego reżysera Barryego Levinsona, znanego z takich klasyków jak Rain Man czy Good Morning, Vietnam, talent ojca przełożył się na syna. Jeżeli chodzi o warsztat filmu stoi on na wysokim poziomie. Wyczuwalny w tym filmie jest nieco teledyskowy styl, być może dlatego, że Drake jest również związany z tym serialem. Sam serial jest bardzo przyzwoicie zrobiony, dialogi są niebanalne, można powiedzieć prawdziwe. Główną osią fabuły jest relacja pomiędzy Rue a Jules. Jules jest tajemniczą dziewczyną, która zawróci w głowie Rue. Świat dzisiejszych młodych ludzi ukazany jest bez lukrowania. To ciekawe na ile telewizja kształtuje to jakimi jesteśmy, a na ile jesteśmy tacy jak by na to wskazywała wizja reżysera. Można coś nakręcić zwyczajnie kamerą, jakąś scenkę z życia młodych nastolatków, będzie to prawdziwe. Problem polega na tym, że można również nakręcić coś tak że będzie to bardziej niż realistyczne, będzie to hiperrealistyczne. Reżyser zawsze przedstawia tylko swoją wizję wydarzeń, a nasz świat to zawsze większa lub większa iluzja. Młode pokolenie jest bardziej pragmatyczne niż mogłoby się wydawać, narkotyki i alkohol były w każdym pokoleniu. Zmieniało się zawsze ich znaczenie. Dzisiaj młodzież nie dlatego bierze narkotyki aby znaleźć odpowiedź, bierze je jako znieczulacz dla pustki jaką zaoferował im dzisiejszy świat. Nie ma tu mistycyzmu, jest naturalizm, sex, dążenie do panowania nad sytuacją, dążenie do bycia kimś. Radykalne zaprzeczanie dla samego zaprzeczania. Płytki psychologizm, bez odpowiedzi. Ukazanie problemu bez rozwiązania. Powierzchowne objawy czułości jako kwintesencja miłości. Obojętność na ból innych i swój jako oznaka siły. Bohaterowie cierpią, poszukują i znajdują tylko ból, dorośli dawno przestali być guru, jakieś dwa pokolenia temu. Więc gdzie można poszukać odpowiedzi? Można ją znaleźć w świecie sexu, miłości i narkotyków, jednak nie wiadomo nawet jakie pytania stawiać i jakie stany są pożądane. To wszystko odbija się na pustce z jaką mamy tu do czynienia, patos bez celu i bez sensu. Diagnoza coś jest ze mną nie tak, bez próby reakcji. Smutny obrazek umierającego świata, który z umierania i z samego zagubienia uczynił patos który jest celem samym w sobie. Dlatego jest to mroczna wizja ponieważ ta wizja nie jest zdystansowana do samej siebie, jest  gloryfikacją czegoś z czym powinno się walczyć i znaleźć wyjście z mroku.

Euforia [2019] euphoria – Online
Euforia [2019] euphoria – Online
Euforia [2019] euphoria – Online
Euforia [2019] euphoria – Online
Euforia [2019] euphoria – Online
Euforia [2019] euphoria – Online
Euforia [2019] euphoria – Online
Euforia [2019] euphoria – Online
Prawdziwy tytuł filmu Euphoria
First air date Jun. 16, 2019
Last air date Aug. 04, 2019
sezon 1
Odcinki 8
Duration 53m
Udostępnij3

Podobne tytuły

Nurses [2020] – Online
V Wars [2019] – Online
Seria niefortunnych zdarzeń [2017] – Online
Mary Kills People [2017] – Online
Narcos: Meksyk [2018] – Online
Runaways [2017] – Online
Tommy [2020] – Online
Bałagan, jaki zostawisz [2020] – Online
Hoogvliegers [2020] – Online
Nancy Drew [2019] – Online
Shadowhunters [2016] – Online
Druga szansa na miłość [2019] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!