Czarne lustro [2011] black mirror – Online - Lektor Polski

Czarne lustro [2011] black mirror – Online

Dec. 04, 2011
Twoja ocena 0
10 1 głosów

Sezony i odcinki

1Sezon 1 Dec. 04, 2011
2Sezon 2 Feb. 11, 2013
3Sezon 3 Oct. 21, 2016
4Sezon 4 Dec. 29, 2017

Creator

Obsada filmu

Streszczenie filmu

Serial Czarne Lustro

Czarne Lustro to serial, który naprawdę robi wrażenie i na długo zapada w pamięć. Jedną z najważniejszych cech tej produkcji jest to, że każdy odcinek jest zupełnie autonomiczny i nie ważne jest od którego sezonu bądź odcinka zaczniemy. W sumie sezonów jest 5, a każdy zawiera od 3 do 6 odcinków, trwających po około godzinę każdy. Tak więc łącznie mamy zbiór 22 niebanalnych i wciągających jednogodzinnych filmów. Serial został nagrodzony 11 nagrodami, w tym 6 to same nagrody Emmy, oraz zyskał 26 nominacji. Wyreżyserowany przez Charliego Brookera brytyjski serial jest zaliczany do satyrycznych i fantastycznonaukowych.

Na czym polega fenomen Czarnego Lustra?

O tym serialu dużo się słyszy. Dlaczego? Głównie z tego powodu, że jest unikatowy, dosłownie inny niż wszystkie inne seriale, jakie oglądaliśmy. Jest pewnego rodzaju filmową satyrą, której akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości lub niedalekiej przyszłości. Historie konstruujące poszczególne sezony mają uświadamiać człowiekowi do czego tak naprawdę dąży. I to nie w pozytywnym sensie. Czarne Lustro obnaża negatywne cechy człowieczeństwa, z którymi spotykamy się na co dzień. Serial pokazuje jakie może być w skutkach połączenie ich z dynamicznie rozwijającą się technologią. To wszystko dzieje się na naszych oczach, a fabuły, które prezentuje twórca mogą stać się prozą naszego życia.

Nie sposób wskazać konkretnych bohaterów serialu, ponieważ każdy odcinek przedstawia nam zupełnie nowe osoby, z którymi musimy się zapoznać. Nowy odcinek wprowadza nas do jakiejś nowej rzeczywistości i dopiero z czasem orientujemy się o co tak naprawdę chodzi i dostrzegamy zamysł reżysera. Co najbardziej przerażające, wszystko co pokazuje Czarne Lustro są w stanie stworzyć ludzie. Ten serial jest o ludziach. Człowiecze strony nadal przez niego przebijają. Często robimy różne rzeczy, nie myśląc o konsekwencjach. Serial pokazuje je bardzo dobitnie.

Poruszane tematy to chociażby władza. To jak patrzymy na innych ludzi. To jak stajemy przed dylematami, niekiedy moralnymi. Rozgrywki opierają się często na szalach życia i śmierci bohaterów. Wymagają myślenia, rozwiązywania zagadek i dochodzenia do tego, kto za tym wszystkim stoi. Anonimowość w internecie to jedna wielka bajka. Czarne Lustro pokazuje to aż nazbyt wyraźnie.
Pokazany jest także temat marzeń i dążenia do nich. Ludzie mają talenty i pragną je pokazywać. Natomiast mamy w sobie coś, co kocha show. Po drugiej stronie jest publiczność, która jako grupa czuje się silna i może wyśmiać, ocenić bez skrupułów.
W serialu zaprezentowane jest co by się stało, gdyby nasze życzenia urzeczywistniły się i moglibyśmy spojrzeć w przeszłość bardzo dokładnie, analizując każdy szczegół, który mogliśmy przeoczyć w rzeczywistym czasie. Co gdyby można przywrócić ukochanej osobie życie? Zastanawiamy się nad tym tak często, a serial pokazuje możliwe scenariusze.
Do niektórych z nich dążymy cały czas, a odcinki ujawniają co się stanie, jeśli popadniemy w skrajność. Czy nie jesteśmy uzależnieni od mediów społecznościowych? Czy nasze życie nie zrobiło się na pokaz? Wszystko udostępniamy na social mediach i chwalimy się swoim życiem. Kolorowe zdjęcia biją po oczach, podczas gdy po drugiej stronie może być czarno biało… ale niech inni tak nie myślą.
Czarne Lustro idzie nawet o krok dalej i technologią obarcza uczucia, coś najbardziej pierwotnego i unikatowego w człowieku. Dzięki programom można by dobierać swoją idealną drugą połówkę. Jest to ograniczenie wolności wyboru i duże uproszczenie emocji.

Druga strona Czarnego Lustra

Inwigilacja. Show. Egoizm. Technologia. Dokąd to wszystko nas zaprowadzi? Serial daje odpowiedzi, możliwe scenariusze. Czarne lustro silnie oddziałuje na emocje. Nawet po jednym odcinku trudno jest się później skupić i nie myśleć o problemach, które już są w naszym społeczeństwie i będą tylko narastać. Serial jest w pewnym sensie dramatem. Dramatem ludzkości, która sama sobie wybiera dany los. Niektóre filmy fantastycznonaukowe ogląda się z przerażeniem. Tak też jest z tym. Czarne Lustro to nasza szklana kula, w której odbija się przyszłość ludzkości.

Czarne lustro [2011] black mirror – Online
Czarne lustro [2011] black mirror – Online
Czarne lustro [2011] black mirror – Online
Czarne lustro [2011] black mirror – Online
Czarne lustro [2011] black mirror – Online
Czarne lustro [2011] black mirror – Online
Czarne lustro [2011] black mirror – Online
Czarne lustro [2011] black mirror – Online
Czarne lustro [2011] black mirror – Online
Czarne lustro [2011] black mirror – Online
Prawdziwy tytuł filmu Black Mirror
First air date Dec. 04, 2011
Last air date Dec. 29, 2017
sezon 4
Odcinki 18
Duration 55m
Udostępnij0

Podobne tytuły

The Capture [2019] – Online
Trzynaście powodów [2017] 13 powodów – Online
Godfather of Harlem [2019] – Online
Poza czasem [2016] – Online
White Lines [2020] – Online
SIX [2017] – Online
Syrena [2018] – Online
Spides [2020] – Online
The Morning Show [2019] – Online
Selena – serial [2020] – Online
Akashic Records of Bastard Magic Instructor [2017] – Online
Briarpatch [2020] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!