Angielska gra [2020] – Online - Lektor Polski

Angielska gra [2020] – Online

Mar. 20, 2020
Twoja ocena 0
10 1 głosów

Sezony i odcinki

1Sezon 1 Mar. 20, 2020

Creator

Obsada filmu

Kevin Guthrie isFergus Suter
Fergus Suter
Edward Holcroft isArthur Kinnaird
Arthur Kinnaird
Niamh Walsh isMartha Almond
Martha Almond
Charlotte Hope isMargaret Alma Kinnaird
Margaret Alma Kinnaird
Craig Parkinson isJames Walsh
James Walsh
James Harkness isJimmy Love
Jimmy Love
Ben Batt isCartwright
Cartwright
Joncie Elmore isTed Stokes
Ted Stokes
Gerard Kearns isTommy Marshall
Tommy Marshall
Henry Lloyd-Hughes isAlfred Lyttelton
Alfred Lyttelton

Streszczenie filmu

Piłka nożna to bezsprzecznie najpopularniejszy sport drużynowy na całym świecie. Miliony fanów z radością wybiera się na stadiony, aby kibicować swoim drużynom, a w najgorszym przypadku, zbierają się przed ekranami telewizorów. Historycy nie są zgodni, skąd dokładnie wywodzi się ten rodzaj aktywności fizycznej, ale wskazują Wyspy Brytyjskie, jako miejsce pochodzenia. Serial „Angielska gra” uchyla rąbka tajemnicy na temat piłki nożnej, której historia dla niektórych wciąż pozostaje nieznana.

„Angielska gra” tylko dla lordów

Pierwsze oficjalne drużyny piłkarskie, powstały już ponad 100 lat temu, a z czasem przekształciły się w to, co znamy dzisiaj, czyli kluby. Trudne czasy, w których ten sport zyskał największe uznanie, miały niemały wpływ na jego historię, ale zanim stał się sportem dla mas, był rozrywką typową dla wysoko urodzonych lordów. Historia nie pozostawia złudzeń, że zdecydowana większość sportów, powstało jako forma społecznych interakcji dla ludzi zamożnych i z odpowiednim statusem. Prędzej, czy później jednak każdy z nich otwierał się na zwykłych szarych ludzi, którzy paradoksalnie, okazywali się najlepszym, co mogło spotkać dany sport. Nie inaczej było w przypadku piłki nożnej, której poświęcono serial „Angielska gra”, a który można obejrzeć między innymi na platformie streamingowej Netflixa, lub CDA. Dla wielu fanów piłki kopanej ta produkcja może okazać się bardzo cennym źródłem informacji o ukochanym sporcie, który o mało co, a nigdy nie trafiłby pod przysłowiowe strzechy. „Angielska gra” pokazuje, w jaki sposób doszło do transformacji społecznej tego sportu i co było tego główną przyczyną.

Wrodzony talent w „Angielska gra”

Seriale opowiadające o historii danego sportu nie powinny już nikogo zaskakiwać, online można odszukać naprawdę sporo tego typu tytułów. „Angielska gra” wymyka się jednak ramom tego gatunku, wprowadzając do swojej fabuły nieco więcej świeżości i dynamiki, głównie dzięki wątkom dramatycznym, w tym także romantycznym. Lektor przedstawia nam Arthura Kinnairda, mężczyznę ze średniej klasy, który prowadzi w miarę normalne i spokojne życie w Anglii. Przez zupełny zbieg okoliczności spotyka grupę lordów, którzy w pobliskim klubie szlacheckim oddają się rozrywce kopania piłki. Arthur z początku uważa tego typu aktywność za absurd, ale z czasem zaczyna czuć dziwny pociąg w jej stronę. Ku jego zaskoczeniu okazuje się, że całkiem dobrze radzi sobie z piłką, zupełnie jakby miał do tego wrodzony talent. Jego umiejętności nie uchodzą uwadze jednego ze stałych bywalców klubu, który składa Arthurowi szaloną propozycję. Według niego Arthur powinien wykorzystać swój talent i rzucić wyzwanie drużynie składającej się z wysoko urodzonych członków wspomnianego klubu. Główny bohater z początku odmawia, wiedząc, że intencje nowo poznanego mężczyzny są czysto egoistyczne i chodzi w nich o utarcie nosa członkom klubu.

Co Disney ma wspólnego z „Angielska gra”?

Arthur dostrzega potencjał w planie lorda i finalnie decyduje się podjąć jego wykonania. Dla Arthura rywalizacja z ludźmi z wyższej klasy ma także wymiar psychologiczny, dając mu przynajmniej na boisku poczucie równości. Niestety szybko okazuje się, że to tylko marzenia ściętej głowy, bowiem niemal każdy sędzia próbuje orzekać na korzyść szlachty. Arthur musi zatem udowodnić wszystkim wokół, że potrafi wygrać, nawet jeśli ma przed sobą tyle ciężkich do pokonania przeciwności losu. „Angielska gra” to typowy serial o walce klasowej, o tym, jak główny bohater musi najpierw uwierzyć w siebie, aby móc w ogóle myśleć o pokonaniu przeciwnika. W dużej mierze „Angielska gra” przypomina pod tym kątem animowane produkcje Disneya, które również opierają się na podobnym, żeby nie powiedzieć identycznym schemacie. „Angielska gra” dobrze się jednak przed tym maskuje, wprowadzając nieco więcej brutalności do swojej historii, a lektor Polski stara się jak może, aby każde zagadnienie kulturowe, zostało dobrze przetłumaczone.

„Angielska gra” to serial pełen ciepła i pokrzepiającej serce opowieści o walce z przeciwnościami losu. Wyraźnie nakreślone charaktery postaci nie wychodzą poza swoje ramy, dzięki czemu widz może w całości skupić się na samej fabule, która w scenach pojedynków na boisku potrafi wzbudzić nie mniejsze emocje co prawdziwy mecz piłki nożnej. Warto po seansie online głęboko odetchnąć, bo adrenaliny tutaj nie brakuje.

Angielska gra [2020] – Online
Angielska gra [2020] – Online
Prawdziwy tytuł filmu The English Game
First air date Mar. 20, 2020
Last air date Mar. 20, 2020
sezon 1
Odcinki 6
Duration 47m
Udostępnij0

Podobne tytuły

Spartakus [2010] – Online
The Fosters [2013] – Online
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba [2019] – Online
The War of the Worlds [2019] – Online
Mr. Robot [2015] – Online
Tacy jesteśmy [2016] – Online
Outsider [2020] – Online
Detektyw [2014] – Online
A Confession [2019] – Online
Opowieści z Pętli [2020] – Online
Wiktoria [2016] – Online
Szkoła zabójców [2019] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!