Sully

2016Duration unknown
Metadata
Title Sully
Director Clint Eastwood
Runtime Duration unknown
Release Date 16 sierpnia 2016
Images
No images were imported for this movie.
Actors
Starring: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney, Anna Gunn, Autumn Reeser, Holt McCallany, Mike O'Malley, Jamey Sheridan, Jerry Ferrara, Molly Hagan, Max Adler, Sam Huntington, Wayne Bastrup, Valerie Mahaffey, Jeff Kober, Chris Bauer, Katie Couric, Michael Rapaport, Jane Gabbert, Vince Lombardi, Cooper Thornton, Noelle Fink, Lynn Marocola, Doris McCarthy, Purva Bedi, Justin Michael Woods, Christopher Curry, Blake Jones, Grant Roberts, Marc Chouen, Laura Lundy Wheale, Kamron Leal, Laura Lundy Wheale, Graham Sibley, Michael Joseph Donlan, Shaun Rey, Tommy McInnis, Kelly L. Moran, Kyle Julian Graham, Ann Cusack, Patch Darragh

Cud na rzece Hudson

Sully to rodzaj amerykańskiego dramatu filmowego z 2016 roku, na podstawie książki pilota Chesley’a Sullenbergera o locie US Airways 1549.
Film jest ekranizacją wydarzeń z 15 stycznia 2009 roku. To swego rodzaju biografia amerykańskiego pilota Chesley’a Sullenbergera, który uratował wszystkich pasażerów i załogę podczas wodowania Airbusa A320 na rzece Hudson w centrum aglomeracji nowojorskiej. Przed awaryjnym lądowaniem samolot zderzył się ze stadem dzikich gęsi, które uszkodziły oba silniki.

Świat od dziecka uczy nas, że mamy zachowywać się bohatersko. Tylko co robimy w sytuacji kiedy bohater pojawia się wśród nas? Czy nie chowamy głowy w piasek? Bohaterzy są potrzebni. Ratują świat, innych ludzi, bez względu na to, czy ucierpią, czy nie. Jak traktujemy bohaterów, którzy są wśród Nas? Jak było w przypadku, gdy kaptian „Sully” Sullenberger ratuje życie 155 osób znajdujących się na pokładzie?
W dalszej częście filmu już nie jest tak kolorowo. Media głośno wychwalały Sully’ego za jego wyjątkowe umiejętności lotnicze. Nikt jednak nie przewidział, jakie fakty zostaną ujawnione w czasie śledztwa. Fakty, które mogły zniszczyć jego reputację i karierę. Jak zdążymy zauważyć jedni będą wychwalać Sully’ego. Inni próbują zakwestionować jego bohaterstwo. Twierdzą, że tylko cudem uniknął śmierci 155 osób. Jak można zauważyć, reżyser w filmie ukazuje zazdrość i zawiść ludzką. Kiedy jednym się coś udaje, drudzy szukają dziury w całym. Szukają sposobu, aby obalić herosa. Może boją się o zaniżenie własnej samooceny?

Co przedstawia dalsza akcja?
Mimo, że na początku reżyser chce obalić bohatera, pod koniec fabułą idzie w inną stronę. Okazuje się, że jednak bohaterem może być każdy z nas. Czyn, który wkonał Sully to już nie jest nic nadzywczajnego. To po prostu jego profesjonalizm w każdym calu. Lata praktyki, które w końcu na coś się przydały. To, co przekazywała telewizja zostaje w tym momencie uznane za nieważne.
Dodatkowo cały film ukazuje katastrofę, która może wydarzyć się podczas każego lotu. Widzowie są tego świadomi. Są świadomi, że nieszczęście może spotkać każdego z nich. To właśnie od sterujących samolotem, czy statkiem będzie w dużej mierze zależeć, czy pasażerowie zostaną uratowani, czy pilot w odpowiedniej chwili podejmie właściwą decyzję.
Trzeba dodać, że film gra na emocjach. Prosty, a jednak emocjonujący finał, który pozwala na mocne wciśnięcie w fotel. Choć wszyscy znają to wydarzenie i wiedzą jak się wszystko skończyło to sztuka było zrobić film który trzyma w napięciu. Bardzo dobra gra Toma Hanksa, który kolejny raz wciela się wyśmienicie w rolę którą gra.
Lion. Droga do domu
Film w reżyserii Garth Davis. Premiera w Polsce miała miejsce 2 grudnia 2016 roku.
Film został zainspirowany książką, o tym samym tytule, opowiadającą o nadzwyczajnej odwadze, jak i wielkiej miłości.

Jest rok 1986. Khandwa. Mały Saroo (Sunny Pawar) mimo swojej dziecięcej niezradności stara się pomóc swojej matce, jak tylko może. Pewnego dnia postanawia wyruszyć w podróż pociągiem, w poszukiwaniu pracy, w poszukiwaniu pomocy dla mamy. Niestety zasypia w wagonie, czego skutkiem będzie podróż do serca Kalkuty.
Nie wiadomo, czym to jest spowodowane, ale Saroo nagle nie pamięta jak się nazywa. Nie pamięta, gdzie ma wrócić. Nie jest w stanie nikogo prosić o pomoc. Po kilku tygodniach bezcelowej tułaczki pewna para Australijczyków (David Wenham oraz Nicole Kidman) postanawia go przygarnąć. Czas upływa, a Saroo tęskni. Mimo, że nie brakuje mu niczego w nowej rodzinie, po 25-latach postanawia odnaleźć swoje rodzinne miejsce. Coraz częściej o tym rozmyśla. W dalszym ciągu jest zdany sam na siebie, tylko on sam sobie może pomóc. Na trop dawnego domu wpada używając obrazów z Google Earth. Jak to wszystko się zakończy?
Film gra na uczuciach widzów. Oparty na prawdziwej historii dramat łapie za serca wielu ludzi. Typowy wyciskacz łez. Cały paradoks polega na tym, że Saroo wie, że znalazł się w tragicznej sytuacji. Z drugiej strony dzięki temu zaznał chociaż przez moment prawdziwego szczęścia. Poczuł się kochany przez rodziców „adopcyjnych”. Sąz niego dumni.

Chwyta za serce. Saroo miał inne życie. Miał mamę, brata. Jednak los zgotował dla niego inne przeznaczenie. Wciąż widzi ich twarze. Musi odnależć drogę do domu. Co noc wyobraża sobie, że zna drogę. Emocjonalne wzloty i upadki głównego bohatera są dla widzów czytelne – bo przemawiają wprost do serca. Takich filmów zdecydowanie brakuje. Od siebie daję mu piątkę z plusem. Film biograficzny 2016 online – zapraszamy do oglądania.

Comments are closed.