Przełęcz ocalonych

Można zwyciężać, nie zabijając

20162 h 11 min
Metadata
Title Przełęcz ocalonych
Director Mel Gibson
Runtime 2 h 11 min
Release Date 4 listopada 2016
Images
No images were imported for this movie.
Actors
Starring: Andrew Garfield, Sam Worthington, Luke Bracey, Teresa Palmer, Hugo Weaving, Rachel Griffiths, Vince Vaughn, Ryan Corr, Richard Roxburgh, Luke Pegler, Richard Pyros, Ben Mingay, Firass Dirani, Goran D. Kleut, Jacob Warner, Harry Greenwood, Damien Thomlinson, Robert Morgan, Nathaniel Buzolic, Ori Pfeffer, Milo Gibson, John Batziolas, John Cannon, Mikael Koski, Charles Jacobs, Matthew Nable, Ben O'Toole

Przełęcz ocalonych

Film premierę w Polsce miał 4 listopada 2016 roku. Jest bardzo dobry pod każdym względem, przez co może się spodobać nawet tym, którzy nie lubią filmów wojennych. Odsłona bardzo ciekawa, momentami wzruszająca, momentami trzymająca w napięciu, warta obejrzenia. Nawiązujący sporo do religii, czyli w stylu Mela Gibsona, także tego można było się spodziewać. 

Ma klarowną, wyraźnie zaznaczoną trzyaktową strukturę. Część pierwsza to dzieciństwo i młodość bohatera spędzone w malutkim miasteczku w stanie Wirginia. Akt drugi – etap szkolenia wojskowego w obozie dla rekrutów. Ostatni rozdział filmu to trwająca kilkadziesiąt minut imponująca sekwencja wielkiej bitwy o Okinawę. Od czasów "Szeregowca Ryana" prawdopodobnie nie było w kinach równie brutalnej sceny batalistycznej.

Akcja film online rozgrywa się w czasach schyłku drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. 

Tom Doss (Hugo Weaving) jest weteranem I Wojny Światowej. Nie stroni on od alkoholu. Dodatkowo regularnie bije swoją żonę Berthę (Rachel Griffiths) i dwóch synów. Jego najstarsze dziecko – Desmond (Andrew Garfield) pracuje w zakładzie zbrojeniowym w Wirginii. Planuje swoją przyszłość z pielęgniarką – Dorothy (Teresa Palmer). Gdy wybucha II Wojna Światowa, chłopak wstępuje do wojska. Mógłby zostać w kraju dzięki swojej pracy, ale nie chce tego. Zostaje wysłany na Okinawę, gdzie służy w korpusie medycznym. Chłopak przynależy do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Przez jego pacyfistyczne przekonania, Desmond odmawia noszenia broni na froncie, przez co podpada swojemu kapitanowi Gloverowi (Sam Worthington) i kolegom z oddziału. Zostaje oskarżony o tchórzostwo, ale udowadnia, że bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych i najbardziej niebezpiecznych starć , ryzykuje swoim życiem. Potrafi z ognia wydobyć 70 rannych żołnierzy. Jest bohaterem.
Ekran nie oszczędza nam widoku eksplodujących, zmasakrowanych ciał, resztek twarzy, pourywanych kończyn. Dla niektórych może być to straszny widok, trzeba mieć mocne nerwy.

Comments are closed.