Jak oglądać filmy 3d?

Skąd wzięły się filmy 3D? W roku 1952 w grudniu, czyli ponad 50 lat temu po raz pierwszy na ekranach kin pojawił się nowy wymiaar filmów. Początki nie były ciekawe, ponieważ po 2 latach nastąpił już koniec emisji. Postęp techniki był tak słaby, że nie było innej możliwości. Efekt 3D kompletnie się nie sprawdził. Przy każdym ruchu głową, czy ręką widoczne były na ekranie widma. Dodatkowo po każdym seansie rzesza ludzi skarżyła się na bóle głowy. Technika 3D utrzymała się w kinach Imax, gdzie prawie każdy miał okazję podziwiać krótki film w trójwymiarze. Jednak były to krótkie filmy – widzowie nie byli z tego zadowoleni. Nie były to filmy fabularne, nie było mowy o tym, aby trwały one 90 minut.

Obecnie wszystko zmierzyło w całkiem innym kierunku. Coraz więcej studiów filmowych realizuje produkcje 3D. Technika na tyle poszła do przodu, że możemy sobie pozwolić nawet na oglądanie wytworów 3D w domu, przed telewizorem.

Jak powstają filmy 3d?

Od strony technicznej generowanie filmu 3D polega na odtwarzaniu zdjęć stereoskopowych. Obrazy prezentowane są parami, osobno dla każdego oka. Muszę być one odpowiednio przesunięte względem siebie, w prawidłowym stosunku, tak aby z dwóch różnych ujęć w naszym mózgu wrażenie przestrzenności sceny. Dzięki specjalnym okularom nasze oczy widzą obrazy przeznaczone wyłącznie dla każdego z nich. Aby uzyskać pełne wrażenie 3D, konieczna jest doskonała synchronizacja obrazów dla prawego i lewego oka. Tak, jak by dwa filmy były odtwarzane w bezwzględnym współbrzmieniu. W przypadku filmów z lat 50. technika nie była aż tak rozwinięta, dlatego widzowie odczuwali różne dolegliwości.
W czasach obecnych, gdzie wszystko oparte jest na formacie cyfrowym wszystko jest łatwiejsze. Opóźnienia wyświetlania obrazu są niemożliwe. Jednak cyfrowe zapisywanie filmów to w zasadzie jedyna cecha wspólna wszystkich wariantów technologii 3D.

filmy 3d online

Producenci nie mogą jednak bazować tylko na standardzie 3D. Dlatego w kinach trójwymiarowych stosowane są cztery techniki. Różnica między nimi polega przede wszystkim na tym, w jaki sposób przedstawiane są niezależne od siebie obrazy dla lewego i prawego oka.
Mówiąc o filmach 3D, trzeba zaznaczyć, że obecnie technologia jest na tak wysokim poziomie, że obraz 3D jest możliwy do uzyskania na komputerze. Uzyskanie takiego obrazu jest banalnie proste. Jeżeli jednak upieramy się przy typowej kombinacji stacjonarnego odtwarzacza płyt i telewizora, wszystko drożeje i komplikuje się.

Filmy 3d online w domu

Chcąc uzyskać, jak najlepszy obraz 3D w domu musimy koniecznie zainwestować w szybszy monitor i zaawansowane okulary. Chyba, że mamy gdzieś w zanadrzu dwukolorowe okulary do tzw. obrazów anaglificznych, które często dołączane są do gazetek dla dzieci w bardzo niskich cenach. Wówczas wystarczy odpowiedni sterownik 3D dla Windows. Po instalacji sterowników zakładamy okulary i uruchamiamy wybrany program. W grach niektóre efekty mogą być agresywne, ale okulary można wykorzystywać również do przeglądania zdjęć i filmów.

Inną opcją, dla bogatszych może okazać się projektor 3D do kina domowego. Jedynym plusem takiego zastosowania jest obraz większy i przede wszystkim lepszej jakości. Obecnie na rynku mamy do czynienia również z tańszymi projektorami, ale nie dają one takiej jakości, jak te droższe. Wszystko więc zależy od zawartości naszej kieszeni.
Bez wątpienia 3D w domu będzie o wiele tańsze niż profesjonalne sprzęty i sposoby. To, co wybierzemy zależy wyłącznie od nas. Warto przed decyzją zagłębić się jeszcze bardziej w temacie i wybrać coś, co będzie nam odpowiadać

Na ekinoHD znajdziesz najnowsze filmy 3d online za darmo, bez limitów i rejestracji.